من زیاد اهل فیلم و سریال نیستم حقیقتا، مستند یا ریلتی شو رو بیشتر ترجیح میدم. اما خب شاید یکی از بهترین سریال هایی که در تمام عمرم دیدم سریالیه که الان میخوام معرفی کنم. مدتها پیش تلویزیون سریال کره ای به اسم اقای دکتر (؟) پخش میکرد که در واقع اسمش دکتر خوب بود، داستان پسر اوتیسمی نابغه ای رو روایت میکرد که کسی جدیش نمیگرفت تا اینکه تونست خودشو ثابت کنه و از این حرفا. بعد از اون شبکه ای بی سی سناریو(؟) رو از کره ای ها میخره و ورژن آمریکایی این سریال ساخته میشه که به شدت از ورژن کره ایش قشنگ تر و قوی تر کره ای ها معمولا همه چیز و دراماتیک میکنن و احساسی پیش میرن تو سریال هاشون برعکس آمریکایی ها. 

من سریال the good doctor ورژن آمریکاییشو به همه پیشنهاد میدم حتی به کسانی که به ژانر پزشکی علاقه مند نیستن. چون در واقع زیاد رو بحث پزشکی مانور نداده و بیشتر به مباحث اجتماعی پرداخته بعلاوه، برخلاف ورژن کره ای که اکثر تمرکز روی نقش اصلی سریال بود تو این ورژن نویسنده یه توازن بین نقش اصلی و نقش های فرعی که در واقع بیماران بودن برقرار کرده بود. 

اونقدر هرقسمتش پر از داستان اجتماعی و درسه که من واقعا نمیتونم حتی اشاره ای به قسمتیش بکنم و براتون دیالوگ یا سکانسی رو تعریف کنم. هرچند من هم بعضی از سکانس هارو دوست نداشتم. لازم نیست بگم سکانس درمورد مسلمان ها و تروریست رو :) 

کلا انگار هر چیزی که میسازن باید یه تیکه طعنه اشاره ای به ما بکنن این عزیزان :) ولی از معدود سکانس ها فاکتور بگیریم در کل عالیه و معرکه ست از نظر من. شاید بشه گوشه ی خیلی کوچکی از اجتماع و مردمان اونجارو شناخت. البته شاید...

حالا من بهتون پیشنهاد میکنم از قسمت ده شروع به دیدن کنید چون اول که اکثر قسمت ها بهم مرتبط نیست (به جز داستان نقش اصلی)  و هم این که اون قسمت بهترین و معرکه ترین قسمت سریال بود و شمارو برای دیدن بقیه اش مشتاق میکنه برعکس قسمت یک که ممکنه کمی تو ذوق زن باشه. الخصوص که الان تعریف های من و شنیدید. 

چقدر حرف زدم :) کلا ببینید عزیزان تضمینی به شرط چاقو.


+ گاد او یوتیوب که بنده باشم در یکی از این گشت و گذار های یوتیوبی به یه فیلم به شدت خفن برخورد کردم برای حدود 70 سال پیش شاید که خب کیفیتش گویای همه چیزه. آهنگ میحانه میحانه که مهدی یراحی هم خوندتش اصلا برای یک خواننده عراقی به اسم ناظم الغزالیه که من به شدت عاشق متنش شدم. خود میحانه به معنای ما حان موعدنا به معنی مگر وقت قرار مان نبود هستش که برای عشاق به کار میره. من فقط سوالم اینه که مگه هفتاد هشتاد سال پیش ملت قرار میذاشتن؟!  :/ اونم مثلا اونجا :/ 

توضیحات خوبی لابه لای آهنگ نوشته حتما بخونید جالبه. قسمت مورد علاقه من از 1:25 به بعده.


من احساس میکنم یکی موسیقی عربی یکی هم لاتین، اینا اصلا موسیقی غمگین ندارند لامصب همه آهنگاشون رقصیه:)

میحانه