تایتل قالب


خسته نباشید استاد کپرنیک :

مثال بعدی حسابی ناامید کننده ست. خودتان را آماده کنید. حتما اسم کپرنیک را شنیده اید، کپرنیک بود که زمین را از مرکز عالم بیرون کرد و خورشید را به جایش نشاند، بله دست ایشان درد نکند که بشر از تاریکی و جهل نجات داد. اما اگر بگویم که 1800 سال قبل از او یک بنده خدایی سیستم خورشید مرکزی را پیشنهاد داده بود،حتما حالتان گرفته میشود. این یعنی ما خیلی پیش نظریه درست داشته ایم، اما برای قرن ها آن را کنار گذاشته ایم و بعدا دوباره آن را کشف کرده ایم، راستی اسم آن بنده خدا اریستار خوس ساموسی بود، فاجعه این جاست که انسان همیشه فکر میکند که درست فکر میکند، چه در قرون وسطی که باور داشت زمین مرکز عالم است و چه بعد تر که خورشید را جای زمین گذاشت. در واقع اگر انسان راهی برای فهمیدن درستی یک نظریه داشت 18 قرن جلو می افتادیم. از کجا معلوم که الان یا هر زمان دیگری نظریه مان درست است؟! گذشت زمان توالی و تعاقب نظریات پیشرفت یا تکامل آن ها را ضمانت نمیکند، اگر هر نظریه جدیدتری لزوما درست تر از نظریه قبلی باشد پس چرا از اریستار خوس دنده عقب گرفتیم؟!  اول فکر میکردیم زمین وسط است، بعد اریستار خوس گفت نه!  خورشید وسط است، بعد دوباره برگشتیم به زمین مرکزی، بعد کپرنیک دوباره خورشید را وسط کشید. علم اگر پیشرفت میکرد و هر نظریه ای بهتر و کامل تر از قبلی هایش بود که عقب گرد در علم معنایی نداشت. یا همان ماجرای اینشتین، آن جا هم عقب نشینی مرحوم آلبرت و رجعت دوباره دانشمندان را نمی توان با ایده پیشرفت علم جور کرد.خیلی اوضاع خراب است.  نه میدانیم چه وقت علم درست است و نه حتی مطمئن هستیم که در حال پیشرفت هستیم. توضیح دادنش سخت است اما امیدوارم اصل حرف را گرفته باشید. این که تضمینی وجود ندارد که نظریه های جدید درست تر از قبلی ها باشند، خیلی ترسناک است!

۰۸ مرداد ۹۷ ، ۱۷:۳۶ ۲ ۳۸

نظرات (۲)

 • لیمو جیم
  دوشنبه ۸ مرداد ۹۷ , ۲۲:۱۴
  به شدت ترسناک و البته ناامید کننده بود
  • author avatar
   F_ Young
   ۹ مرداد ۹۷، ۰۴:۰۵
   نه چرا ناامید کننده. حالا بخش سومش رو بعدا مینویسم اونجا نتیجه گیری میکنه. 
   این بدیهیه. من یادمه حتی وقتی دبیر زیست مون درس میداد بعضی وقتها میگفت این چیزی که الان کتاب نوشته جدیدا رد شده و نظریه جدید اومده. من خیلی وقته برام علم صرفا مرجع نیست. 
   من تا حالا چندبار اومدم کامنت بگذارم واسع تو هر دفعه یه مشکل پیش اومده، قسمت نیست انگار :دی
 • لیمو جیم
  سه شنبه ۹ مرداد ۹۷ , ۱۰:۰۹
  این که ببینی تلاشهات (همون دانشمنده نه من مثلا) داذه به پوچی میرسه و رد میشه و برمیگرده به همون چیزی که چندسال پیش مورد تایید بود , این که ببینی دنیا بزرگتر و پیچیده تر از توان ما ادمهای حقیره ,همه اینا ایمان رو قوی میکنه و در کنارش میتونه بی میلی به کشف رو بیاره قطعا
  • author avatar
   F_ Young
   ۹ مرداد ۹۷، ۱۱:۵۰
   ولی عزیزم به نظر من انسان اینقدر شیفته دونستنه که هیچ‌وقت ناامید نمیشه از دونستن. و من فکر میکنم همون دانشمندا به این فکر میکنن که حتی اگر چیزی که بهش میرسن اشتباهه، این باعث میشه بقیه این راه اشتباه و نرن. نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه. ولی در کل این برای آدمهایی بود که خودشونو با علمی علمی خفه کردن و فکر میکنن علم منزه از خطاست. 
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">