تایتل قالب


تا اینجا گفته ام و مثال آورده ام که علم حتی در بالاترین سطوح، گاهی اشتباه میکند .این طور نیست که همیشه از اشتباه خود با خبر باشد و البته گاهی هم عقب گرد های فاجعه بار دارد. هر کدام از این ها میتواند پدر نظام فکری را در بیاورد. مگر کمونیسم چطور کله پا شد؟!  اما علم با این همه نشتی ها همچنان مدعی و قلدر سرجایش مانده است. (اما شاید شما اینطور فکر میکنید و جاهای دیگر از این خبر ها نباشد، فعلا سربسته بگویم اگر علم در ایران از بعضی جاها عقب تر است، توجهات نظری به علم و البته نگاه های انتقادی به آن خیلی عقب تر از باقی دنیاست، فعلا بگذریم )، اما جدای از ماجراهای دراماتیک داخل علم، عواقب آن هم گاهی فاجعه بار بوده است. خیلی ساده نمیتوان یک چیز را از عواقب خودش مبرا کرد. تصور کنید که تمام حجت ما برای بر خطا بودن داعش ،نتایج عملی باور های آنان است،  یعنی اگر داعشی ها در فکر و نظر متوقف بودند و کاری به کسی نداشتند ماهم کاری با آنان نداشتیم. اما وقتی متاثر از اعتقاداتی به جان مردمان بی گناه می افتند ما فورا از نتایج عملی،  بطلان آن عقاید را نتیجه گیری میکنیم. حالا اگر بگویم علم هرقدر شیک و تمیز، لیکن نتایجی فاجعه آمیز در پی داشته است چرا نمیتوان علم را مانند داعش قضاوت کرد؟!  بمباران اتمی هیروشیما ،فاجعه چرنوبیل و فاجعه فوکوشیما فقط از یک شاخه خاص و محدود در فیزیک سر برآورده اند. همین احتمال را در زیست شناسی، شیمی ،کشاورزی، پزشکی و خیلی چیزهای دیگر در نظر داشته باشید. برای درستی علم که تضمینی نداشتیم، حالا نور اعلی نور شد. انگار برای پیش بینی عواقب آن هم دست مان خالی است و این خیلی خیلی ترسناک است. مولانا فایمن  که خیلی چیزها را بیشتر ،بهتر و زودتر از دیگران میدانست، چرا نتوانست عواقب همکاری اش را در پروژه منهتن پیش بینی کند ؟! 

وقتی نابغه ترین دانشمندان تاریخ نمیتوانند برآورد کنند که کارهای نظری شان ممکن است بمبی شود بر سر مردم هیروشیما، از باقی چه انتظاری دارید؟!  نمونه های این چنینی در تاریخ علم زیاد است .حتما در فیلم های علمی تخیلی تر این سناریو آخرالزمانی ها دیده اید .تا غالب آثار فناوری ستیز ،نتایج فاجعه بار علم به نوعی بزرگ نمایی میشود. رایانه ها یا ربات هایی که علیه انسان شورش میکنند. و سامانه های هوش مصنوعی که خالقان خود را دور میزنند. اگر علم حتی نمیتواند از عواقب خودش مصونیت بدهد پس چرا اینقدر روی آن حساب میکنیم؟! یک عمر به مردم داروها و غذاهایی بدهی که با علم تولید و بهینه شده اند بعد بمبی بیندازی روی سرشان که نتیجه همان علم است  .آقا اصلا نخواستیم. 

شاکی نشوید. فقط میخواستم بگوید در نسبت علم ودرستی باید تجدید نظر کنیم و از بسیاری باور های خام دست بکشیم .این هرگز به معنای ضعف یا خللی در علم نیست. اتفاقا طبیعت علم یا هر دستاورد دیگر بشر است. 


پ. ن : همون طور که قبلا گفتم این مطلب ترجمه شده از مقاله ای از نشریه گاردینه که دانشنامه ی دانشمند، اونو ترجمه و چاپ کرده ،اگر اشتباه نکنم مترجم یا سردبیر ابتدای مطلب مقدمه ای نوشته که واقعا جالبه.

"مثل اینکه دو سال پیش یکی از اساتید فلسفه علم در یک سخنرانی گزارشی ارائه کرده بود که داعشیان اروپایی آمریکایی جملگی مهندس و طبیعی دان هستند و از جماعت علوم انسانی کسی به این جماعت وحشی روی خوش نشون نمیده. گزارش مدعی بود که دانش آموختگان تجربی و مهندسی تصوری خاص از حقیقت دارند که با عصبیت و تندروی جور در می آید. و اگر من و شماهم گوش هایمان را بگیریم بر باورهای خودمان متعصبانه پافشاری کنیم و راه گفت و گو را ببندیم فرق چندانی با داعشی ها نداریم"خودمم یه سری حرف داشتم ولی دیگه جاش نیست و به نظرم مطلب جای حرفی باقی نمیذاره ....

بخش اول و دوم رو اینجا و اینجا بخونید .

۲۲ مرداد ۹۷ ، ۱۰:۵۱ ۲ ۳۶

نظرات (۲)

 • لیمو جیم
  دوشنبه ۲۲ مرداد ۹۷ , ۱۲:۴۷
  اینا رو میخونم گیج میشم! 
  • author avatar
   F_ Young
   ۲۲ مرداد ۹۷، ۱۲:۴۹
   چرا؟!  
   در کل میخواست بگه 100 درصد به علم تکیه نکنید، فقط همین. 
 • لیمو جیم
  دوشنبه ۲۲ مرداد ۹۷ , ۱۴:۵۳
  نمیدونم:(
  • author avatar
   F_ Young
   ۲۲ مرداد ۹۷، ۱۵:۱۶
   آقا غصه نخور دنیا همینه دیگه :-* 
   بعدا یه چیزی تعریف میکنم خیلی تعجب میکنی . 
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">